ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Festiwal LAND ART – wernisaż

data: 05/08/2011, miejsce: Kamieniołomy, program artystyczny: wystawy
data: 05/08/2011, miejsce: Mięćmierz, program artystyczny: wystawy

| PLAN |
16:00 zbiórka przy przeprawie promowej w Kazimierzu Dolnym
I część Mirosław Wajda ”Słoneczna Klepsydra” | Janowiec, przeprawa promowa
II część Artur Klinau ”Antyczne ruiny”, Jarosław Koziara ”Amonit” | Kazimierz Dolny, kamieniołomy
III część 18:00 – projekcje filmów z realizacji land artów na granicy polsko-ukraińskiej | Galeria KLIMATY, Mięćmierz

 

 

Festiwal Lubelski Land Art to projekt który ma na celu upowszechnianie sztuki ziemi. Ten rodzaj działalności łączy naturę ze sztuką, otwierając nowe możliwości działań artystycznych w przestrzeni środowiska naturalnego oraz przestrzeni publicznej. Festiwal stwarza nowe szanse i nową jakość wypowiedzi artystycznej, a przy okazji promuje region lubelski jako miejsca przyjazne ludziom, sztuce i kulturze. Projekty artystyczne realizowane są w symbiozie z środowiskiem naturalnym, co wpisuje się w światowy trend ekologicznych działań wizualnych.

Założeniem pierwszego Festiwalu Lubelski Land Art jest stworzenie kilku odmiennych form sztuki i ukazanie szerokiego spektrum tego typu działań. W myśl tej idei podczas Festiwalu zaprezentujemy prace 3 artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi, przeprowadzimy warsztaty oraz zaprezentujemy wystawę wybranych prac uczestników Festiwalu. Ideą przewodnią wszystkich realizacji jest sztuka wychodząca w naturalną przestrzeń poza muzea/galerie na spotkanie z widzem. Działania tego typu wynikają z rozumienia sztuki współczesnej jako zaangażowanej w szerzenie wartości ekologicznych, społecznych i duchowych.

W trakcie Festiwalu powstaną prace w Kazimierzu nad Wisłą, Janowcu, Wąwolnicy i na granicy polsko-ukraińskiej w okolicy miejscowości Horodyszcze.

Organizator: Urząd Marszałkowski w Lublinie.
Produkcja: Agencja Koziara Tararara Jarosław Koziara, Fundacja Trans Kultura

www.landart.lubelskie.pl

 

 

ARTYŚCI | PRACE

Jarosław Koziara, Lublin (1967) – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor scenografii, plakatów i kostiumów do sztuk teatralnych, koncertów i projektów wystruju wnętrz klubów muzycznych. Autor plastycznej strony działalności zespołu Voo Voo, projektował scenografie ich koncertów, okładki płyt, a także występował w happeningach podczas koncertów zespołu.

Granica | Swobodny przepływ – Praca jest kontynuacją projektów land artowych realizowanych na granicy polsko-ukraińskiej w ramach działań związanych z ideą zbliżenia dwóch społeczności. Forma 200-metrowych ryb wyorana i obsiana nasionami na pasie granicznym pomiędzy miejscowościami Horodyszcze (PL) – Waręż (UA). Ekspozycja za pomocą dokumentacji fotograficznej i video. Wystawa fotograficzna obok Małego Rynku w Kazimierzu Dolnym.

Amonit – Prehistoryczny amonit usypany z kilkunastu ton wapiennego kruszywa. Forma dosłownie i symbolicznie odnosi sie do miejsca i tworzywa z którego jest wykonana-skorupiaków z niegdysiejszego dna morskiego. Użycie do realizacji wapiennych kamieni ze zniszczonych, rozpadających sie domów wprowadzi nową jakość do projektu, odnosząc się do nieustającej przemiany i jedności świata natury i człowieka. Miejsce: kamieniołom w Kazimierzu Dolnym.

Mirosław Wajda, Lwów (1977) – Pracuje w obszarze perfomance, instalacji, malarstwa, land artu, wideo i fotografii. Studiował w Użhorodzkim College’u Sztuki im. Adalberta Erdeli i we Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, uczestnikiem projektów zbiorowych, ukraińskich i międzynarodowych akcji artystycznych, współzałożycielem formacji artystycznej Koma (2007).

Słoneczna Klepsydra – Instalacja (metal,szkło), wykorzystująca naturalne światło słoneczne, zrealizowana w dolinie między rzeką Wisłą, a wapienną skarpą w Janowcu. Ideą działań jest stworzenie dzieła, które będzie odzwierciedlać balansowanie na pograniczu sztuki i natury. Miejsce: Janowiec nad Wisłą – obok przeprawy promowej.

Artur Klinau, Mińsk (1965) –  Ukończył studia architektoniczne na Białoruskiej Akademii Technicznej. Jeden z najciekawszych artystów białoruskich – pisarz, architekt, performer, fotograf, redaktor artystycznego pisma “pARTisan”, autor opublikowanej niedawno przez Wydawnictwo Czarne książki „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca”. Od roku 1998 szef Białoruskiego Stowarzyszenia Sztuki Współczesnej.

Architektoniczne ruiny – Artystyczne ślady antycznych cywilizacji: kolumny, łuki, bramy wykonane ze słomy. Założeniem autora jest polemika miedzy tym co jest trwałe, a tym co ulotne. Miejsce: kamieniołom w Kazimierzu Dolnym.