KOCH’ANY LWÓW – wernisaż malarstwa Jurko Kocha
data: 31/07/2011, godzina: 15:00, miejsce: SARP, program artystyczny: wystawy| Wystawa czynna przez cały festiwal, do 7 sierpnia 2011 | wstęp wolny
Styl artystyczny swego malarstwa Jurko Koch określa jako „metafizyczny manieryzm”. Tematem przewodnim jego twórczości zawsze jest miasto, w którym dzieją się najdziwniejsze historyczne, erotyczne lub psychologiczne perypetie z nie mniej groteskowymi postaciami. Czas i przestrzeń nie stwarzają problemów a nawet służą za wdzięczny materiał plastyczny dla wizualizacji twórczych marzeń. Zewnętrzne wydarzenia tak zwanej „realnej rzeczywistości” jedynie inspirują artystę do niezwykłych i niebanalnych tematów, np: „Morze” (2009), „Zwierzęta grają w pokera” (2010) lub „Żydowski wymiar” (2010). Autor systematycznie uzupełnia swoją galerię portretów o bardzo znanych i całkiem nieznanych ludzi, bez których jego dorobek byłby niepełny. Nie zważając na jego zdecydowaną odporność na wpływy sztuki współczesnej, Koch zdaniem krytyków i znawców malarstwa, pozostaje „najbardziej lwowskim” artystą naszych czasów.
JURKO KOCH Urodził się w 1958 roku we Lwowie w rodzinie o tradycjach artystycznych, jego ojciec był znanym aktorem. Kształcił się w liceum plastycznym oraz Akademii Drukarstwa we Lwowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką, plakatem artystycznym i projektowaniem książek. Prace malarskie oraz graficzne Jurka Kocha były eksponowane na 200 wystawach w 30 krajach świata, między innymi w Polsce. W latach 1988-1992 członek Towarzystwa „Szliach”. Od 2000 r. razem z Olgą Pogribną-Koch i Włodkiem Kostyrko – członek „Sukcesyjnej Pracowni Artystycznej LEOPOLIS” („The Leopolis Succession Arts Workshop”).