ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Prapremiera „Ostatniej wieczerzy” Sylwestra Latkowskiego

24/06/2011

 

Kazimierz Dolny jako miejsce prapremiery „Ostatniej Wieczerzy” – najnowszego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego – to oczywisty wybór. W 2002 roku jego „PUB 700” uznano za najlepszy polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu. Bohaterem tamtej produkcji był Leszek Możdżer, który jest autorem muzyki do filmu „Ostatnia Wieczerza”. Obaj twórcy – Sylwester Latkowski i Leszek Możdżer – oraz bohaterowie – Maciej Świeszewski, Paweł Huelle i ks. Krzysztof Niedałtowski – będą gośćmi festiwalu i spotkają się po projekcji z widownią.

Punktem wyjścia filmowej opowieści jest historia powstania obrazu „Ostatnia Wieczerza”. Reżysera, bardziej niż dzieło, zainteresował człowiek, który je stworzył. Bohaterem filmu jest urodzony w roku 1950 Maciej Świeszewski – malarz, profesor ASP w Gdańsku. Jego malarstwo jest surrealistyczne, niekiedy mroczne. Swoją twórczość określa jako “paranoję współczesności”. Filmowa „Ostatnia Wieczerza” to dziennik artysty-malarza. Kamera przez kilka lat towarzyszy Świeszewskiemu, zapisując jego zmagania nie tylko z materią sztuki, ale także ze światem codziennym. Pierwsze zdjęcia odbyły się jesienią 2008 roku.

Donald Kuspit , jeden z najwybitniejszych krytyków sztuki, tak pisze o obrazie „Ostatnia wieczerza”: „Praca Świeszewskiego dostarcza wiele satysfakcji estetycznej i jest bez wątpienia społecznie rewolucyjna i śmiała w polskim kontekście. Świetlistość tego obrazu zwiastuje nowy świt w pokomunistycznej Polsce. Podniosły, świąteczny nastrój obrazu wzbudza podziw. ‘Ostatnia Wieczerza’ Świeszewskiego mówi jasno, że wielka sztuka religijna przeszłości naprawdę przemawia we współczesnych trudnych czasach. Mitologizuje te same ludzkie i społeczne problemy, jakie istniały od zawsze, bez względu na ideologiczny kontekst.”

Sylwester Latkowski – Reżyser, scenarzysta, dziennikarz telewizyjny i prasowy („Polityka”, „Wprost”, „Gazeta Wyborcza”), producent filmowy i muzyczny. Od roku 2000 zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in.: „Blokersi” (2001, wyróżniony tytułem As EMPiK-u), „Pub 700” (2002, Najlepszy Dokument festiwalu filmowego w Kazimierzu), „Kamilianie” (2003, nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych), „Zabić Papałę” (2008). Otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury za książkę „Pamiętam jak…” (2001). Jest także autorem książek “Zabić Papałę” (2008) i „Polska mafia” (2011).