ZNAJDŹ W PROGRAMIE

nieLetnie Dwa Brzegi

Nowa sekcja, będąca wyrazem naszego programowego buntu wobec infantylizacji filmów dla dzieci. Buntu wobec braku w kinach świetnych filmów, opowiadających o młodych ludziach i adresowanych do młodych ludzi.

 

Filmów, z których dzieciaki mogłyby czerpać inspirację, dzięki którym mogłyby zaspokoić swoje wyższe potrzeby – takie jak obcowanie ze sztuką – i miałyby o czym porozmawiać, również z dorosłymi. Mamy tu na myśli także produkcje, w których widz docelowy nie jest pretekstem do niedoróbek, tylko traktuje się ją i jego z najwyższym szacunkiem.

Wybierając filmy do tej sekcji chciałyśmy poruszyć serca i umysły widzów, do których kierujemy naszą propozycję. Spośród pozycji prezentowanych i nagradzanych w ostatnich latach na festiwalach filmowych dla dzieci i młodzieży zdecydowałyśmy się na siedem tytułów.

 

Zaczynamy „Sekretem Księgi z Kells”, olśniewającej urody animacją i jednocześnie – emocjonującą i pełną przygód opowieścią o przyjaźni i odpowiedzialności. To prawdziwa uczta dla oka. Styl filmu jest inspirowany  starożytną sztuką celtycką i średniowiecznymi iluminacjami rękopisów (pięknymi zdobieniami linii i liter w ręcznie pisanych i malowanych księgach). Użycie średniowiecznej perspektywy i geometrii – czyli sposób, w jaki postacie nałożone są na scenografię, jak się poruszają – pozwala przenieść się widzowi w przestrzeń historii o Brendanie.

 

Zobaczymy trzy Kryształowe Niedźwiedzie (nagrody przyznawane przez dziecięce i młodzieżowe jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie):

 

Z roku 2006 – „Maximo Oliveros rozkwita” – imponujący i żywy portret codzienności w stolicy Filipin, pełnej brudu i biedy, ale też różnorodnych ludzi. Film otrzymał w sumie ponad 20 nagród na całym świecie i do ponad 20 innych był nominowany.

 

Z roku 2008 – „Budda runął ze wstydu”. W kraju uwikłanym w konflikty społeczne, kulturowe i polityczne, historia Bakhtay, która chcąc uczyć się pisać i czytać oraz musi pokonać szereg przeciwności losu, pokazuje jak wielka siła drzemie w młodych ludziach. Wielka siła tworzenia i niszczenia. Film otrzymał również nagrodę pokojową w Berlinie oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 2007 roku.

 

Z roku 2009 – „To nie ja, przysięgam!”. Wiemy, że każdy na swój sposób reaguje na konflikty w rodzinie. Zawsze można podpalić łóżko rodziców, bo to przecież stary indiański sposób na zakończenie waśni. Ta historia jest świetnym, zabarwionym czarnym humorem portretem młodego, ekscentrycznego Léon, który próbuje poradzić sobie z bólem istnienia. Film otrzymał również nagrodę im. Milosa Macourka na Festiwalu Dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie, nagrodę dla Najlepszej Fabuły i dla Najlepszego Aktora Głównego – Antoine L’Écuyer – na Festiwalu w Atlantics.

 

Pokażemy również entuzjastycznie przyjmowany przez młodą widownię film o rodzinie z Nowej Zelandii: „Tak żyć” – przepiękne zdjęcia (film był nominowany do Złotej Żaby w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Festiwalu Camerimage w 2010) i poruszająca historia, która zawiera w sobie prowokujące pytania o nasze życiowe wybory, o to, jakie koszty ponosimy będąc wiernymi swoim wyborom i co tak naprawdę jest potrzebne do szczęścia. Film otrzymał również specjalne wyróżnienie Młodego Jury na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

 

Kolejnym nagrodzonym na wielu festiwalach filmem jest „Kolor mleka”: dwa wyróżnienia na Festiwalu w Berlinie, nagroda dla najlepszego filmu dla dzieci w Lubece na Nordyckich Dniach Filmu, nagroda Młodej Publiczności w Newport MFF, nagroda C.I.F.E.J. na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Oulu. Opowiada o Selmie i o jej pierwszych krokach w dorosłość, zachwyca prostotą i bezpretensjonalnością.

 

Sekcję zamykamy znakomitym filmem Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej”, o trójce bezdomnych chłopców, którzy emigrują nielegalnie, by odnaleźć dom, przyjaciół, szczęście, coś czego nigdy nie mieli. Na tegorocznym Festiwalu w Berlinie film otrzymał Grand Prix i Nagrodę Pokojową.

 

Drodzy nieLetni Brzegowianie – mamy nadzieję, że w tym naszym buncie zjednoczycie się z nami i wspólnie udowodnimy, że dobre kino dla młodzieży jest niezbędne. Prosimy, nadsyłajcie swoje uwagi i recenzje filmów na adres program.film@dwabrzegi.pl. Najlepsze opublikujemy na naszej stronie internetowej. Życzymy Wam niezapomnianych wrażeń.

Anna Stadnik
Kierownik Działu Programowego Festiwalu Dwa Brzegi

 

 

Budda runął ze wstydu | Buda as sharm foru rikh – reż. Hana Makhmalbaf, 2007

data: 03/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy

Jutro będzie lepiej – reż. Dorota Kędzierzawska, 2010

data: 06/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy

Kolor mleka | Ikke naken – reż. Torun Lian, 2004

data: 02/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy

Maximo Oliveros rozkwita | Ang pagdadalaga ni Maximo Oliveros – reż. Auraeus Solito, 2005

data: 01/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy

Sekret księgi z Kells | The Secret of Kells – reż. Tomm Moore, Nora Twomey, 2009

data: 04/08/2011, godzina: 21:00, miejsce: Mały Rynek, program filmowy: wielkie kino na małym rynku, program artystyczny: filmy

Tak żyć | This Way of Life – reż. Thomas Burstyn, 2009

data: 05/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy

To nie ja, przysięgam! | C’est pas moi, je le jure! – reż. Philippe Falardeau

data: 04/08/2011, godzina: 14:00, miejsce: Kino w Puławach, program filmowy: nieLetnie Dwa Brzegi, program artystyczny: filmy