Podczas Festiwalu Dwa Brzegi zapraszamy w podróż śladami włoskich twórców. Od 30 sierpnia do 7 lipca towarzyszy nam hasło „Viaggio In Italia”. „Podróż do Włoch” to tytuł filmu Roberto Rosselliniego – głównego twórcy włoskiego neorealizmu.
Tegoroczną edycję Dwóch Brzegów otworzy polska premiera „Chłopca na rowerze” – najnowszego filmu braci Dardenne, zdobywcy Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes.
Filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach: Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Black Nights, Bratislava, Młodzi i Film Koszalin, FPFF Gdynia, KFF Kraków.
Nowy, ciekawy i mało u nas znany nurt – „mockumentaries” – czyli filmy, które posługują się formą dokumentalną do opowiedzenia historii nie zawsze prawdziwych… Wśród nich także filmy z tak zwanego nurtu “found footage”.
Celem sekcji jest ukazywanie naturalnych związków muzyki i filmu. Prezentujemy filmy muzyczne i o muzyce, czasem – rejestracje koncertów. Święto muzyki i filmu, powiązane z wydarzeniem inaugurującym festiwal.
Panorama najnowszych, także premierowych, profesjonalnych filmów krótkometrażowych. W przeglądzie można znaleźć wartościowe tytuły polskie i zagraniczne, trwające poniżej 60 minut.
Tym razem, amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. To najważniejsza zmiana jaką Dział Programowy postanowił wprowadzić do regulaminu Konkursu.
Retrospektywa aktorska. Naszym gościem będzie Zbigniew Zamachowski, który w roku 2011 obchodzi swoje 50 urodziny.
Ich celem jest przybliżenie widzom wybitnych reżyserów, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii. Bohaterami tegorocznej edycji będą Roberto Rossellini i Andrzej Kondratiuk.
Zachęcając widzów do pogłębionej refleksji nad ważnymi zjawiskami światowej kinematografii, zaplanowaliśmy kilka cykli tematycznych. Ich bohaterami będą w tym roku: Grzegorz Królikiewicz, Leonardo Sciascia, Liliana Cavani i Pablo Larrain.
Niebiletowane pokazy, służące promocji wybitnych produkcji filmowych. Wspaniałe obrazy, które były wprowadzane tylko na kilku kopiach. Nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z ostatniego sezonu.
.
Pokazy organizowane w Janowcu nad Wisłą i Puławach, prezentujące filmy wartościowe i uznane, ale nie reprezentujące tzw. głównego nurtu sztuki kinematograficznej.
Mając na względzie kontynuację dawnego zwyczaju prezentowania przed filmami pełnometrażowymi krótkich form, zaplanowany jest cykl mający na celu odnowienie tej tradycji. Zaprezentujemy miniatury fabularne, animacje, filmy eksperymentalne.
Najważniejszym i jedynym jurorem Dwóch Brzegów jest publiczność. W naszym Plebiscycie biorą udział filmy z sekcji: Świat pod Namiotem i Dokument oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011.
To szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.
Spotkania z twórcami kina, sztuki i literatury z Polski i zagranicy. Miejsce realizacji, miasteczko festiwalowe i plenerowy charakter wydarzenia, pozwalają widzom łączyć wakacje z poszerzaniem wiedzy i nawiązywaniem międzynarodowych kontaktów.
Prezentacja wybitnych artystów z Polski i zagranicy, kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej, jazzowej, filmowej, rozrywkowej, elektroakustycznej i alternatywnej.
Przy współpracy z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskim i Galerią Klimaty (Mięćmierz), realizowane są co roku wystawy lokalnych artystów.
Nowa sekcja, będąca wyrazem naszego programowego buntu wobec infantylizacji filmów dla dzieci. Buntu wobec braku w kinach świetnych filmów, opowiadających o młodych ludziach i adresowanych do młodych ludzi.
Pokazy Narodowego Instytutu Audiowizualnego: Jak zrobić film (Piotr Stasik, 2011), Kult Off Kino (Andrzej Wolf, 2010), Piotr Anderszewski gra Schumanna (Bruno Monsaingeon, 2010), Sztuka Ekranowana (Przemysław Fik, 2010), Grotowski – Flaszen (Małgorzata Dziewulska, 2010).