ZNAJDŹ W PROGRAMIE
01_Viaggio in Italia-Viaggio in Italia

Podczas Festiwalu Dwa Brzegi zapraszamy w podróż śladami włoskich twórców. Od 30 sierpnia do 7 lipca towarzyszy nam hasło „Viaggio In Italia”. „Podróż do Włoch” to tytuł filmu Roberto Rosselliniego – głównego twórcy włoskiego neorealizmu.

sekcje_27

Tegoroczną edycję Dwóch Brzegów otworzy polska premiera „Chłopca na rowerze” – najnowszego filmu braci Dardenne, zdobywcy Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes.

sekcje_02

Filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach: Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Black Nights, Bratislava, Młodzi i Film Koszalin, FPFF Gdynia, KFF Kraków.

sekcje_24

Nowy, ciekawy i mało u nas znany nurt – „mockumentaries” – czyli filmy, które posługują się formą dokumentalną do opowiedzenia historii nie zawsze prawdziwych… Wśród nich także filmy z tak zwanego nurtu “found footage”.

05 muzyka-moja miłość - music-my love

Celem sekcji jest ukazywanie naturalnych związków muzyki i filmu. Prezentujemy filmy muzyczne i o muzyce, czasem – rejestracje koncertów. Święto muzyki i filmu, powiązane z wydarzeniem inaugurującym festiwal.

sekcje_18

Panorama najnowszych, także premierowych, profesjonalnych filmów krótkometrażowych. W przeglądzie można znaleźć wartościowe tytuły polskie i zagraniczne, trwające poniżej 60 minut.

sekcje_01

Tym razem, amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. To najważniejsza zmiana jaką Dział Programowy postanowił wprowadzić do regulaminu Konkursu.

08_02_I Bóg stworzył aktora

Retrospektywa aktorska. Naszym gościem będzie Zbigniew Zamachowski, który w roku 2011 obchodzi swoje 50 urodziny.

 

sekcje_04

Ich celem jest przybliżenie widzom wybitnych reżyserów, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii. Bohaterami tegorocznej edycji będą Roberto Rossellini i Andrzej Kondratiuk.

sekcje_07

Zachęcając widzów do pogłębionej refleksji nad ważnymi zjawiskami światowej kinematografii, zaplanowaliśmy kilka cykli tematycznych. Ich bohaterami będą w tym roku: Grzegorz Królikiewicz, Leonardo Sciascia, Liliana Cavani i Pablo Larrain.

secje_20

Niebiletowane pokazy, służące promocji wybitnych produkcji filmowych. Wspaniałe obrazy, które były wprowadzane tylko na kilku kopiach. Nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z ostatniego sezonu.

 

 

 

 

 

 

.

sekcje_22

Pokazy organizowane w Janowcu nad Wisłą i Puławach, prezentujące filmy wartościowe i uznane, ale nie reprezentujące tzw. głównego nurtu sztuki kinematograficznej.

13_krótkie do kin - shorts to cinemas

Mając na względzie kontynuację dawnego zwyczaju prezentowania przed filmami pełnometrażowymi krótkich form, zaplanowany jest cykl mający na celu odnowienie tej tradycji. Zaprezentujemy miniatury fabularne, animacje, filmy eksperymentalne.

sekcje_23

Najważniejszym i jedynym jurorem Dwóch Brzegów jest publiczność. W naszym Plebiscycie biorą udział filmy z sekcji: Świat pod Namiotem i Dokument oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011.

sekcje_11

To szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.

sekcje_21

Spotkania z twórcami kina, sztuki i literatury z Polski i zagranicy. Miejsce realizacji, miasteczko festiwalowe i plenerowy charakter wydarzenia, pozwalają widzom łączyć wakacje z poszerzaniem wiedzy i nawiązywaniem międzynarodowych kontaktów.

 

 

 

 

 

 

 

17_koncerty - concerts

Prezentacja wybitnych artystów z Polski i zagranicy, kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej, jazzowej, filmowej, rozrywkowej, elektroakustycznej i alternatywnej.

sekcje_19

Przy współpracy z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskim i Galerią Klimaty (Mięćmierz), realizowane są co roku wystawy lokalnych artystów.

 

20_Dwa Brzegi młodego widza - Two Riversides for children

Nowa sekcja, będąca wyrazem naszego programowego buntu wobec infantylizacji filmów dla dzieci. Buntu wobec braku w kinach świetnych filmów, opowiadających o młodych ludziach i adresowanych do młodych ludzi.

21_NINA

Pokazy Narodowego Instytutu Audiowizualnego: Jak zrobić film (Piotr Stasik, 2011), Kult Off Kino (Andrzej Wolf, 2010), Piotr Anderszewski gra Schumanna (Bruno Monsaingeon, 2010), Sztuka Ekranowana (Przemysław Fik, 2010), Grotowski – Flaszen (Małgorzata Dziewulska, 2010).

tom.stokowski@gmail.com

W cyklu prezentowane będę wydarzenia, stanowiące uzupełnienie programowe pozostałych sekcji festiwalowych: spektakle teatralne i muzyczne, happeningi i pokazy Teatru Telewizji.