ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Królikiewicz in persona

02/08/2011

 

Sekwencja otwierająca, montaż równoległy, przerysowania. Film mówi swoim własnym językiem. Nie ma w nim sylab, ani słów. Jest inny rodzaj alfabetu – kadry i ujęcia. Dlaczego w danym miejscu pojawia się właśnie taki zabieg montażowy a nie inny – pyta publiczność, podczas jednego ze spotkań autorskich. „Nie wiem, o coś na pewno nam wtedy chodziło” – rzuca reżyser.

Powyższa anegdota podkreśla, jak ważny jest kontakt twórcy z publicznością. W ramach cyklu mini-retrospektywa zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem – teoretykiem i praktykiem kina, reżyserem, scenarzystą, autorem  książek i esejów filmowych, a także profesorem PWSFTViT. Każdy film towarzyszący spotkaniu zostanie skomentowany przez autora. Nadarza się więc okazja, do przypomnienia sobie,  jak wiele w odbiorze filmu może zmienić parę słów twórcy.

 

W powiększeniu
Grzegorz Królikiewicz kończy w 1962 roku prawo na Uniwersytecie Łódzkim, na szczęście dla kinematografii trafia do świata sztuki i w 1967 roku wychodzi z Łódzkiej Filmówki z dyplomem reżysera. Od 1969 roku realizuje filmy dokumentalne i telewizyjny teatr faktu; w 1972 roku kręci kontrowersyjny, fabularny debiut „ Na wylot”. Dlaczego kontrowersyjny? Krytycy byli filmem zachwyceni, za to publiczność czuła się zdezorientowana.

Dalej…
Od 1971 roku Królikiewicz rozpoczyna współpracę z Telewizją Polską; w  latach 1976-1978 kieruje Redakcją Teatru Faktu TVP, a w latach 1981-83 jest kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Aneks”. Już w  1989 roku studenci mogą uczyć się sztuki filmowej na wykładach Grzegorza Królikiewicza na  PWSFTViT w Łodzi. To nie wszystko, w latach 2003-2005 artysta jest dyrektorem artystycznym łódzkiego Teatru Nowego.

Krótko mówiąc
Szlachetne motto Grzegorza Królikiewicza „Pracuję dla przyszłości” ma odbicie w jego twórczości; 39 filmów dokumentalnych, 27 widowisk teatru telewizji, 8 filmów fabularnych, 10 teoretycznych książek, 29 skryptów i 60 scenariuszy składa się na jego dorobek. Nie obeszło się bez nagród, reżyser otrzymał ich około 30 (w tym m.in. Złote Lwy w Gdyni) w Polsce i 16 na zagranicznych festiwalach.

Czas spowiedzi
Zwieńczeniem spotkań będzie Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego, na którą zapraszamy po projekcji filmów „Idź” oraz „Na wylot”  – 4 sierpnia, do Kina pod Srebrną Gwiazdą. Zaczynamy jak w westernie, punktualnie o 12. To jedna z niewielu okazji, by zagłębić się w artystyczną rzeczywistość reżysera, poznać inspirację i móc zrozumienia trudności z jakimi się borykał.

 

Alma Asuai

fot. Tomasz Stokowski