ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Puławy

 

Miasto powiatowe, położone na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Ośrodek przemysłowy, naukowy, kulturalny i turystyczny. Pałac Książąt Czartoryskich w Puławach to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej, gromadzący wybitnych artystów tego okresu, będący siedzibą pierwszego w Polsce Muzeum Narodowego.

 

Obecnie mieści się tu Muzeum Czartoryskich. Wokół pałacu rozciąga się park, przebudowany zgodnie z zamysłem Izabeli księżnej Czartoryskiej na widokowy ogród w stylu angielskim.

 

Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stały się dominującym ośrodkiem polskiej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr, kultywowano tradycje narodowe i podtrzymywano pamięć o czasach świetności Rzeczypospolitej. Zrodzone wówczas ideały znajdują kontynuację wśród przedstawicieli rodu aż po dzień dzisiejszy.

 

 

 

W XIX wieku Puławy określane były mianem „Polskich Aten”. Obecnie – Puławy stanowią ośrodek o najwyższym w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie jednak – kładzie się nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Władze Miasta podkreślają wielką konieczność odbudowywania tradycji humanistycznej, kulturalnej, artystycznej i literackiej tego ośrodka. Jednym ze środków, prowadzących do opisanego celu, jest właśnie realizacja wydarzeń kulturalnych na terenie Puław.

 

 

 

 

Wybrane zabytki: utrzymany w stylu klasycystycznym Pałac Czartoryskich, Dom Gotycki, Świątynia Sybilli – przeznaczona przez księżnę Czartoryską na miejsce przechowywania pamiątek narodowych, Domek Grecki – pierwotnie fronton nieistniejącej dziś pałacowej oranżerii, obecnie budynek jest siedzibą miejskiej biblioteki, Brama Rzymska wybudowana jako romantyczna ruina: z ubytkami muru, które celowo nie są uzupełniane, Pałac Marynki – na fryzie portyku znajduje się napis: “Iste terrarum mihi praeter omnes angulus ridet” / „Ten zakątek najbardziej ze wszystkich się do mnie uśmiecha” (Horacy), Schody Angielskie – jeden z najstarszych elementów puławskiego parku, wykute w parkowej skarpie groty powstałe w wyniku eksploatacji kamienia wapiennego, wzniesiona w stylu rosyjskiego klasycyzmu wieża ciśnień, wzorowana na typie chińskiej pagody Altana oraz wzorowany na rzymskim Panteonie Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.

www.um.pulawy.pl
>> lokalizacje