ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Powrót do Casablanki (reż. Bolesław Sulik, Malgosha Gago, 2009) – projekcja filmu dokumentalnego

data: 06/08/2011, godzina: 18:30, miejsce: Mięćmierz, program artystyczny: spotkania

| Galeria KLIMATY w stodole | wstęp wolny

Dokument opowiadający o losach polskiego oficera wywiadu, który, organizując siatkę wywiadowczą w całej północnej Afryce, zapewnił aliantom informacje, które miały kluczowe znaczenie dla sukcesu wojsk sprzymierzonych w pokonaniu armii niemieckiej na kontynencie afrykańskim w czasie II Wojny Światowej.

„Powrót do Casablanki” to specyficzny film dokumentalny, opierający się nie tylko na relacjach i materiałach archiwalnych, ale także na oryginalnym filmie „Casablanka” (piosenki, relacje z premiery, wywiady). Jest ciekawy wizualnie ze względu na zróżnicowanie materiału i plenerów.

Małgorzata Gago i Bolesław Sulik podążają tropem Mieczysława Słowikowskiego, polskiego majora wywiadu, który mógłby być pierwowzorem Victora Laszlo, jednego z bohaterów „Casablanki”. Komisja złożona z polskich i brytyjskich historyków, która badała udział polskiego wywiadu w operacjach aliantów podczas II Wojny Światowej potwierdza, że major Słowikowski prowadził bardzo skuteczną działalność wywiadowczą na terenie Afryki Północnej. Stworzył siatkę prawie 2500 agentów w Algierii, Maroku, Tunezji i Senegalu. To również ich działalność przyczyniła się do sukcesu aliantów podczas operacji „Pochodnia” w listopadzie 1942 roku.

Powrót do Casablanki | Les Ombres de Casblanca | In The Shadows of Casablanca – reż. Bolesław Sulik, Malgosha Gago, 2009