ZNAJDŹ W PROGRAMIE

ZAMACH NA MoCARTA (spektakl)

data: 31/07/2011, godzina: 21:00, miejsce: SARP, program filmowy: i Bóg stworzył aktora. Zbigniew Zamachowski, program artystyczny: spektakle teatralne

Zbigniew Zamachowski, znakomity interpretator piosenek, bohater festiwalowej sekcji I Bóg stworzył aktora, wykona wybrane piosenki ze swojego repertuaru, autorstwa klasyków: Bułata Okudżawy, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego – jak również twórców młodszego pokolenia: Tomasza Jachimka, Piotra Bukartyka oraz: swoje własne. Grupa MoCarta przedstawi skecze muzyczne. Co wyniknie ze spotkania wszechstronnie utalentowanego aktora z kwartetem smyczkowym o ambicjach kabaretu muzycznego? I co w tym gronie robi Wojciech Malajkat? Przekonają się Państwo na Dwóch Brzegach.

 

“Oglądając ‘Zamach na MoCarta’ widz nie tylko się znakomicie bawi. Ma również powody do radości i ulgi. Skąd radość? Ano stąd, że dzięki temu spektaklowi można sobie przypomnieć, że istnieje coś takiego jak inteligentny i profesjonalny kabaret. Oczywiście. (…) Ale profesjonalizm nie zawsze oznacza klasę. A w ‘Zamachu na MoCarta’ – i stąd ulga – przez prawie dwie godziny nie pojawiają się rubaszne skecze, którymi tak hojnie raczą nas ostatnimi laty nawet tak zwane pierwszoligowe kabarety. Nie ma tu niby-śmiesznych tekstów o politykach, świadczących jedynie o tym, że ich autorzy nie potrafią wyjść poza schemat i stereotyp. Nie ma dowcipów bez puent i mało melodyjnych piosenek bez treści. Co zatem jest? Wyśpiewane przez Zamachowskiego „Papkin” Jacka Kleyffa, „Za dzień mój ślub” Bułata Okudżawy czy „W małym miasteczku” autorstwa aktora. (…) Trochę nostalgii, szczypta zadumy. I – nieodzowna jednak w kabarecie – odrobina polityki i erotyki. Ale podana subtelnie, dzięki czemu właśnie śmieszy. Trudno się oprzeć wrażeniu, że nad wszystkim unosi się duch Starszych Panów. Widać to w podtytule (‘jeżeli śpiewać to nie indywidualnie’). Ale też w dialogach Zamachowskiego i Wojciecha Malajkata, który występuje tu jako próbujący okiełznać niesubordynowanych artystów dyrektor. (…) Cóż, wygląda na to, że ‘Zamach na MoCarta’ będzie hitem Teatru Syrena. Z całą pewnością na taki status zasługuje.”

Katarzyna Czarnecka | Życie Warszawy Online | 13-03-2010

 

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jaślar | Kierownictwo muzyczne: Roman Hudaszek | Występują: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat | Grupa MoCarta w składzie – Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk, Bolek Błaszczyk

 

Zbigniew Zamachowski – Wybitny aktor teatralny, filmowy, znakomity interpretator piosenek oraz świetny pianista, poeta i kompozytor. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza („Pułkownik Kwiatkowski”, „Zawrócony”, „Sława i chwała”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog X”, „Trzy kolory: Biały”) Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich (Wiktory ’93 i ’96, Złota Kaczka ’93, Nagroda Bardiniego ’97) jak i zagranicznych.

 

Grupa MoCarta – Kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Od występu na Przeglądzie Kabaretów PaKa 1997 zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. Niektóre nagrody: Grand Prix Biesiad Satyry i Humoru 1997, II nagroda Przeglądów Kabaretów PaKa 1998 i 2000, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście 2002. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową. Jest często zapraszany do sal filharmonicznych w całej Polsce, wyjeżdża na koncerty zagraniczne (Niemcy, Szwecja, Słowacja, Litwa, Ukraina, Chiny, Japonia). W roku 2002 kwartet wziął udział w koncercie Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days. A rok 2010 – to data premiery płyty DVD “The best of MozART Group” przeznaczonej na rynek zagraniczny.